İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

Kooperatiflerin Genel Kurullarının 3 yılda bir yapılmasının önü açıldı.

Çarşamba, Kas.01.2017 - 10:19
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


SMMM Mehmet ŞERBETÇİ
SMMM Mehmet ŞERBETÇİ

Kooperatiflerin Genel Kurullarının 3 yılda bir yapılmasının önü açıldı.

Kooperatiflerin, yılda bir defa yapılması zorunlu olan Olağan Genel Kurul toplantılarının birleştirilerek 2 veya 3 yılda bir yapması imkanı getirildi.

 

Kooperatiflerin Üst Kuruluşa üye olmaları ve Genel Kurulda karar almaları şartı ile üç yıllık dönemini kapsayacak şekilde "birleşik genel kurul" toplayabilecek.

 

Gümrük ve Ticaret, Çevre ve Şehircilik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlıklarının Kooperatif ve Üst Kuruluşlarının Olağan Genel Kurul Toplantılarının Birleştirilerek Yapılması Hakkında Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Tebliğle kooperatif ve üst kuruluşların olağan genel kurul toplantılarının en fazla üç hesap dönemini kapsayacak şekilde birleştirilerek yapılmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

 

Merkez Birlikleri gibi bir üst kuruluşlara ortak olan kooperatifler, yılda bir defa yapılması zorunlu olağan genel kurul toplantılarının birleştirilerek yapılmasına dair gündem maddesini, genel kurul toplantısında görüşerek kabul edecek. Bu şartın yerine getirilmesinin ardından olağan genel kurul toplantıları iki veya üç hesap dönemini kapsayacak şekilde ertelenerek birleştirilebilecek. Böylece iki veya üç hesap dönemini kapsayacak şekilde birleşik genel kurul toplanabilecek.

 

Birleştirme süresi, yönetim kurulu ve denetçilerin geriye kalan görev süresini geçemeyecek. Birleşik genel kurul yapılmasına dair uygulama, süre bitiminde aynı usulle karar alınması halinde tekrarlanabilecek. Birleşik genel kurul yapılmasına dair gündem maddesinin reddedilmesi halinde bu konu sonraki genel kurul toplantısında yeniden görüşülebilecek. Birleşik genel kurulda çağrı ve ortaklar listesi mevcut ortaklara göre yapılacak.

 

Gelecek hesap dönemlerine ilişkin tahmini bütçeler, birleştirme süresini kapsayacak şekilde her yıl için hazırlanacak ve birleştirme kararının görüşüleceği genel kurul toplantısında karara bağlanacak.

 

Birleşik genel kurulda, birleştirilen her bir hesap devresine yönelik raporlar ve ibralar ayrı ayrı görüşülecek.

 

Ana sözleşmelerinde gelir-gider farkının dağıtılacağına yönelik hüküm bulunan kooperatifler, birleştirme kararı alınacak genel kurul toplantısında, birleştirme süresince gelir-gider dağıtımına ilişkin yapılacak uygulama hakkında da karar alacak.

 

Olağan genel kurul toplantılarının birleştirilmesi sonrası devir dışında bir sebeple ortaklığı sona erenlerin, sermaye ve diğer alacakları, bilançonun genel kurulda onaylanması beklenmeden, ayrıldığı yıl bilançosuna göre hesaplanacak.

 

Ortaklıktan çıkan ya da çıkartılarak üst kuruluşla ortaklık ilişkisi sona eren kooperatifler; üst kuruluşlar tarafından tarımsal amaçlı kooperatifler ve üst kuruluşları için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, yapı kooperatifleri ve üst kuruluşları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve diğer kooperatifler ve üst kuruluşlar için ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığının il müdürlüğüne bildirilecek.

 

Yönetim kurulu üyeleri hakkında kamu davası açılması veya tebliğde sayılan şartlara aykırı hareket edilmesi halinde birleştirme şartları kaybedilecek ve genel kurul olağan toplantıya çağrılacak. Olağan genel kurul toplantılarını birleştirme kararı alan kooperatiflerin tebliğe aykırı ana sözleşme hükümleri, birleştirme süresince uygulanamayacak.

                                                                 


Bu haber 1436 defa okundu.

Benzer Haberler

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:48

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:32

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

KAYMAKAMLIK FUTBOL TURNUVASI

Salı, Ağu.07.2018 - 23:31

Erbaa Gençlik Merkezi Ve Esnaf Kefalet Kooperatifinden Çölyak Hastaları İçin Anlamlı Kampanya

Erbaa gençlik merkezi ve Erbaa Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi bölgemize ve ülkemize örnek olacak bir kampanya gerçekleştirdiler.

Cuma, Ağu.03.2018 - 16:19

Bu Yazarın Diğer Yazıları

İşverenler Dikkat !!!

   Çalıştırdığınız elemanların her birine özlük dosyası hazırlanmalıdır. Hazırlanacak özlük dosyasının içeriğinde olması gereken belgeler elemanınız çalıştığı sürece güncel tutulmalıdır.


Pazartesi, Eki.02.2017 - 14:54

İşçi ve İşveren için haklı fesih.

İşçi ve İşveren için haklı fesih.             Haklı fesih yasal dayanağını İş Kanunu’nun 24 ve 25inci maddelerinden alır. Taraflardan her


Cuma, Eyl.22.2017 - 17:31

Dikkat..? 31 Mart Son Gün… Dikkat…?

Dikkat..? 31 Mart Son Gün… Dikkat…? 1) Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazları kullanma mecburiyeti; 2014 yılı hasılatı: 1 milyon TL’yi


Çarşamba, Mar.30.2016 - 22:20

Tekel Bayiileri için 31 Mart Son gün.

Tütün Mamulleri ve Alkollü içeceklerin satışına ilişkin ruhsatların yenilenmesi için son tarih 31 Mart 2016 TAPDK Satış Belgesi sahibi Esnafların


Cuma, Mar.18.2016 - 23:09

DİKKAT 25 Mayıs’son gün.

25 Mayıs’son gün. 25 Mayıstan itibaren belgesiz kalıpçı, sıvacı, kaynakçı, boyacı çalıştırılması yasak.   Artık sıvacı, duvarcı gibi ustalara belge


Cuma, Mar.18.2016 - 13:11

Emeklilerden Esnaf ve Şirket ortaklığı sebebi ile kesilen %10 SGDP kaldırıldı.

Esnaf ve Şirket ortaklığı sebebi ile kesilen %10 SGDP kaldırıldı.. 10.2.2016 tarihinde Resmi gazete’de yayımlanan bu düzenlemeler yayımını takip eden ödeme


Perşembe, Şub.25.2016 - 12:27

Asgari Ücret Ne oldu...

Kamuoyunun merakla beklediği asgari ücretle ilgili açıklama 30 Ocak 2015 tarihinde yapıldı ve 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olan


Salı, Oca.05.2016 - 23:08

Kırsal Kalkınma Hibe Proğramı açıklandı...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) bugün itibariyle IPARD-II Dönemi 1.


Perşembe, Ara.24.2015 - 22:59

Kırsal Kalkınma Proğramı açıklandı...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) bugün itibariyle IPARD-II Dönemi 1.


Perşembe, Ara.24.2015 - 13:28

Yeni Nesil Yazar Kasa uygulaması uzatıldı...

Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB), ödeme kaydedici cihaz (ÖKC) üretici ve satıcılarının temsilcileriyle geçen kasım ayında düzenlediği toplantıda yeni yazarkasa dönüşüm


Çarşamba, Ara.23.2015 - 23:16

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://www.erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.