İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

AHLAKIN TEMEL İLKESİ

Pazartesi, Oca.29.2018 - 10:15
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


HAYRİ DOĞAN
HAYRİ DOĞAN

Ahlak,anlayışı evrenseldir. Temel ilkesi ise ( Kendine yapılmasını istemediğin şeyi- başkasına yapma) düsturudur.Yani: kendini, başkasının yerine koyma prensibidir.


Ahlak,anlayışı evrenseldir. Temel ilkesi ise ( Kendine yapılmasını istemediğin şeyi- başkasına yapma) düsturudur.Yani: kendini, başkasının yerine koyma prensibidir.
Bu prensibin tarihsel gelişim içinde farklı uygulamaları olmuştur.
Örneğin:Eski Çağda- Isparta Sitesinde Jimnazyumlarda okuyan gençler Atina Sitesine hırsizlık yapmak için gönderilirdi. Yakalanmadan gelen gençler İdareciler tarafından ödüllendirilirdi.eli boş dönen gençler dövülerek cezalandırılırdı.Hırsızlık yaparken yakalanan gençler* Atina sitesinden ya esir değişimi veya para teklif edilerek geri alınırdı.
Antik Çağdaki bu uygulama uzun sürmedi. Her ülkenin insanları Yasalarına hırsızlık yapmanın gayri meşru bir suç olduğunu ve hırsızlık yapanların cezalandırılacakları maddesini koydular.Bu cezaların katagorilerini maddeler halinde belirttiler. Sen, bir hırsızın, gece, evine girerek paranı çalmasını ister misin?--HAYIR -- Öyle ise:
Sen de başkasının evine girip hırsızlık yapma- Yani kendine yapılmasını istemediğin bir fiili sende başkasına yapmayacaksın- iste evrensel ahlakın temel ilkesi budur*
Senin malın senin için ne kadar değerli ise..başkasının malı da onun için o kadar değerlidir. Sen yolda- kaldırımda yürürken, birisinin arabası ile kaldırıma çıkıp seni ezmesini- öldürmesini ister misin? Öyleyse sende aynı eylemi başkası için yapamazsın.Bu kuralın istisnaları yok mudur.Elbette vardır..İstisnasız kural olmaz. Birileri senin vatanına- milletine- namus ve şerefine saldırırsa - çoluk çocuğu- hastayı gençi-kadını erkeği suçsuz yere öldürürse - nefsi müdafaa- vatan ve namusunu müdafaa hakkını kullanarak misilleme hakkın vardır.
Bu hususta dinimizin emrettiği KISASA--KISAS hükmünü uygulama hakkına sahipsin.Vatanın -Milletin-Namusun için CİHAT Hakkındır. Lakin suçsuz yere bir insanı öldürmek-bütün insanlığı öldürmek demektir. deniyor dinimizde.GÜNAH-I KEBAİR-- en büyük günah- sayılıyor. Aç bir insanı doyurmak- paçavralar içinde olan bir insanı giyindirmek--Dinimizdeki şekliyle--AÇ DOYURMAK--AÇIK ÖRTMEK- D
ünyadaki bütün yoksulları doyurmak ve giyindirmekle aynıdır. Ünlü şair ve Türkçü ZİYA GÖKALP in AHLAK isimli şiirini bir kez daha anımsayalım.
AHLAK
Ahlak yolu pek dardır.
Tetik bas önü yardır.
Sakın hakkım var deme.
Hak yok vazife vardır
************************ 
Hak Milletin-şan onun-
Gövde senin can onun.
Sen öl ki o yaşasın.
Dökülecek kan onun
***************************
Sen- ben- yokuz - Biz varız.
Hem oğan hem kullarız
Biz demek bir demektir
Ben -sen O'na taparız-
****************************
Ne derece hizmetin.
Varsa o dur kıymetin.
Kıymetim var deme ki.
Gerçek olsun kıymetin


Bu haber 546 defa okundu.

Benzer Haberler

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehitlerini ve tüm şehitlerimizi anmak, 15 Temmuz'un çocuklar ve gençler nezdinde bir bilinç, şuur ve ruha dönüşmesi için Erbaa ilçe müftülüğüne bağlı tüm yaz Kur'an kurslarında çeşitli programlar düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:32

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ''Şehitlerimiz için Kur'an okuyoruz'' kampanyası kapsamında camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda okunan hatmi şeriflerin duası için program düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Taşımalı Ortaöğretim Kapsamında 810 Öğrenciye Sıcak Sulu Öğlen Yemeği hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

Taşımalı İlköğretim Kapsamında 899 Öğrenciye 180 İş Günü Sıcak Sulu Öğlen Yemeği Alımı ve Servis hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:28

VEFAAT VE BAŞSAĞLIĞI

VEFAAT VE BAŞSAĞLIĞI VEFAAT VE BAŞSAĞLIĞI

Cumartesi, Haz.30.2018 - 13:37

Bu Yazarın Diğer Yazıları

BELEDİYE BAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP

 SAYIN BAŞKANIMIZ- Erbaamızın alt yapısının yenilenmesinde ve meydan düzenlemesinde çamlık tesislerinde canla başla yaptığınız çalışmaları görüyoruz ve takdir ediyoruz. Burada


Salı, Ara.26.2017 - 12:47

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://www.erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.