İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

TEPEKIŞLA KÖYÜNDE BAYRAM SABAHI

Cumartesi, Haz.16.2018 - 20:36
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Bu yılda Ramazan orucumuzu tamamladık. Bizler bir ay boyunca yaptığımız ibadetin manasını, amacını ve hikmetlerini biliyoruz. İnsan, oruçlu günlerinde olumlu yönde değişim hissediyor, rahatlayan, birleştirici, sabırlı ve hayırsever özellikleri ve hasletleri öne çıkıyor.

         İslâm’ın beş temel esasından biri olan oruç insanın teninde ve beyninde farklılıklar oluşturuyor. Rol yok, riya yok, gösterişten çok uzak, samimi, çok önemli bir iradeyi, sorumluluğu ve sabır imtihanını yaşıyor.

         Ramazan ve oruç ibadeti kültürümüzde de unutulmaz izler bırakmıştır. Bir ay boyunca köyde, kentte, şehir de gündüz ve akşamları yaşadıklarımız edebiyatımızda ölmez eserlerle taçlanmıştır.

       Oruç, “aç ve susuz” kalmak değil, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluştur.

         Sahuru, iftarı, teravih namazları, vaazlar, mukabeleler ve dolup taşan camiler. İlahi nur, tenin tüm organlarında hissedildiği anlar. Namazlar daha huşu ve huzur içinde kılınır, dualar gönüllerde yüksek seviye de parlar.

         İnanarak ve karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek oruç tutanların geçmiş günahları af olunur.

           Günahlar yok olur. Ruhlar arınır. Kalpler temizlenir.

           Sevgili Peygamberimiz bir Hadis-i Şeriflerinde; "Oruç tutunuz ki, sıhhat bulasınız." buyurmuşlardır.

        Aldığımız ve yaşadığımız bilgi ve birikimlerimizle, ilgili kaynaklardan ve konunun uzmanlarından dinlediklerimizle bilgilerimiz taze durmaktadır.

        Oruç, mideyi dinlendirmiştir. Sıhhat ve afiyet vermiş, huzur ve tatlı bir mutluluk sunmuştur. Zengin olana fakirin ıstırabını, tok olana aç insanın halini daha iyi anlatmıştır. Kalbi samimiyete ulaştırmıştır.

       Konu derin ve uzundur. Bir ay boyunca yazılanların bir bölümünü yaşamak ve tatmak anlamak ve yazmak yeterlidir.

         Bayram sabahı doğduğum köye gidiyorum. Köyün büyük çoğunluğu başta İstanbul olmak üzere köyün dışında yaşıyor. Namaz sonrası cami önünde bayramlaşıyoruz. Geleneksel hale gelen bu a nı çok seviyorum. Sabahın seher vaktinde Erbaa’dan toplu bayramlaşmaya katılmak üzere köye gidiyorum.  Köyün tüm erkeklerini görüyor, büyüklerin ellerinden öpüyor, yaş gurubuyla kucaklaşıyor, küçükleri sevgi ile öpüyoruz. Hastalara hal hatır soruyor, yaşadığım şehirle ilgili bir talepleri varsa hemen not alıyorum.

         Dünyaya getirenler, büyüten ve okutanların olmamasının yokluğunu son nefesime kadar elbette hissedeceğim. Ama halen yakın ve uzak akrabalarım var. Sabah kahvaltıya davet edenler var. Aynı köyden olmanın tadını birlikte almak, görmek, selamlaşmak, hal hatır sormaktan mutlu olduğum bu güzel ve mübarek günler devam edecek. Kısa süre içinde kendi hanemizi de oluşturacağız.

         Kameralar çalışıyor. Cep telefonları hareket halinde… Dışarıda yaşayanların köyde bayramlaşmayı izlemeleri için hazırlanıyor. An itibariyle fotoğraflar çekilip paylaşılıyor. Bayramlaşmada en başa köyün Muhtarı ve imamı duruyor. Devamı en yaşlıdan başlayarak yaş gurubuna göre devam ediyor. Okul açık olsaydı öğretmenlerde yerlerini alacaklardı.

         En küçük yaştaki de bayramlaşmayı tamamladıktan sonra hoca dua yapıyor. Ve dağılıyoruz. Kahvaltı sonrası bayram ziyaretleri başlıyor.

         Namaz öncesi ve sonrası Kelkit kıyısına kısa zaman ayırıyorum. Ellerimi ıslatıyor, ayaklarımı salıyorum. Kısa süre sessizliğin ardından oturduğum taşın ıslak olduğunu fark ediyor, gülümsüyorum.

         Atmışa yürüyen bozkırın yalnız adamı kendi köyünde yine yalnızlığını sessizliği ile besleyerek, Zümrüd-ü Anka’ya yürüyüşe geçiyor. Dağlar ve bulutlar ardında önden gidenlere takılıyor, yeni güne merhaba diyen güneşten yol istiyor. Tütmeyen bacalardan bir tanesine takılıyor, rüzgârın serinliğine eyvallah diyor. Ataerkil aile olmak ne güzeldi. Dede babam, nene anam, amcalar, yengeler, halalar, çocuklar… Küçük bir kurum gibi. Arı gibi çalışıyorduk. Herkesin görevi belli kusursuz yerine getiriyorduk.

         Bir ara “ kahvaltıya geçelim” diyen bir yeğenimin sesini tekrarlıyorum. Ellerini sıktığım andaki samimiyetini biliyorum. Titriyorum alabildiğince, sonra sıcak su dolanıyor tenimde, terliyorum…

         Arabaya geçiyor, ebedi istirahat yerlerinde önden gidenleri ziyaret ediyorum. Beni dünyaya getiren ama hiç görmediğim, sesini duymadığım daha altı aylık iken vefat eden, sonra beni büyüten dünya hayatımda bana anne olan nene anama gidiyorum. İkisiyle dakikalarca konuşuyorum. Mezarlık köyün üst kısmında, köye ve ovaya hâkim tepede olduğu köyü, tüm ovayı ve kıvrıla kıvrıla akan bir can dostum Kelkit’i görüyorum.  

         Dualarım, aldığım nefesle kıvrım kıvrım gökyüzüne yükseliyor. Güneş ve bulutlar gezintiye çıkmış yeryüzünde bayram sabahını izliyorlar.

Baharın son günlerindeki güzelliğiyle, köyümü, ovayı, yemyeşil örtüsüyle toprağı izliyorum. Herkes gibi bende köyümü seviyorum. Olumlu ve olumsuz var olanları bir heybeye koyuyor, dışarıya artı olarak yansıtıyorum.

         Bayram sabahının feyz ve bereketini, sevabını yüreğinde toplamış, kendi burukluğu ile baş başa geceyi geçirdiğim şehre dönüyorum.

         Bayramın inancı, ibadeti, kültürü ve sevinci içinde buluşmak için bulunduğum köyümden mutlu dönüyorum. Bir olmak, birlik olmak, aynı köyün insanlarının kardeşliğinde, yüreğimi serinletmek için geçirdiğim saatler her zaman bana iyi geliyor.

         Ey bozkırın yalnız adamı, ailenle birlikte sevincin, neşen, huzurun kalbini teslim alsın.

Yeni bayramlar ufkumuz olsun. Sevinçlerimiz, gülümseyişimiz daim olsun.

         Bayramımız mübarek olsun!

 

         Osman BAŞ

16.06.2018 /Erbaa /Tepekışla Köyü

 

 


Bu haber 433 defa okundu.

Benzer Haberler

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehitlerini ve tüm şehitlerimizi anmak, 15 Temmuz'un çocuklar ve gençler nezdinde bir bilinç, şuur ve ruha dönüşmesi için Erbaa ilçe müftülüğüne bağlı tüm yaz Kur'an kurslarında çeşitli programlar düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:32

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ''Şehitlerimiz için Kur'an okuyoruz'' kampanyası kapsamında camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda okunan hatmi şeriflerin duası için program düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Taşımalı Ortaöğretim Kapsamında 810 Öğrenciye Sıcak Sulu Öğlen Yemeği hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

Taşımalı İlköğretim Kapsamında 899 Öğrenciye 180 İş Günü Sıcak Sulu Öğlen Yemeği Alımı ve Servis hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:28

VEFAAT VE BAŞSAĞLIĞI

VEFAAT VE BAŞSAĞLIĞI VEFAAT VE BAŞSAĞLIĞI

Cumartesi, Haz.30.2018 - 13:37

Bu Yazarın Diğer Yazıları

MUTLULUK DİLEKLERİMLE…

Tokat, Erbaa, Karayaka ve Tepekışla’da ziyaretler gerçekleştirdik.  Ramazan Bayramı öncesi iftar ve sahur programlarında milli ve manevi duygular yüklendik. Milli


Cuma, Haz.29.2018 - 23:56

ORUÇLU GÜNLER…

Günler akşamlara ulaşıyor, akşamlar iftar sofralarıyla süsleniyor. Hemen her gün iftar davetleri alıyoruz. Tokatlılar Platformu, Erbalılar Kültür ve Dayanışma Derneği,


Perşembe, Haz.07.2018 - 17:56

ERBAA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİ

             Ankara'da yaşayan Erbaalılar geleneksel iftar yemeğinde 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü bir araya geldiler.


Pazar, May.27.2018 - 23:54

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği DÜNYADER ve Dünya Söz Akademisi DÜSA’nın Birlikteliğinde, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara


Pazartesi, May.14.2018 - 17:05

GAZİANTEP 1.ULUSAL ŞAİRLER BULUŞMASI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığının düzenlediği “ Vatan, Millet, Bayrak” konulu 1. Ulusal Şairler Buluşması,  “ Şiir Dinletisi” programına katılmak üzere


Pazar, Nis.15.2018 - 13:49

ANTALYA’DA BİR KAÇ GÜN…

Ankara’dan, Antalya’ya gidiyoruz. Bulutların üzerindeyim.  Yeryüzünü görebiliyorum. Aralıklarla yağmur yağıyor. Gökyüzü alabildiğince hareketli, görüntü oldukça ilgimi çekiyor. Güneş her zaman


Çarşamba, Mar.21.2018 - 20:05

DİLEĞİ YÜREĞİN İÇİNDE…

Dileği yüreğin içine koymak, gerçekleşmesi için çaba sarf etmek, mutluluğa katkı sağlayacak ne varsa adım adım tanış olmak için planlı


Cumartesi, Mar.17.2018 - 21:59

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:17

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:16

KİM BİLİR...

Dertlerin derde eklendiği dakikaları zaman zaman, istesek de istemesek de aralıkla yaşıyoruz. Hayatımızı yönlendiriyor. Boğulur, yutkunuyor, ağlamaya hazır halen gelen


Cuma, Şub.02.2018 - 12:22

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://www.erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.