İMBAT OSGB İŞ GÜVENLİĞİ & İŞ SAĞLIĞI HİZMETLERİ

GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Yeni Açılmış Olan Haber Sitemizi Nasıl Buldunuz?

MUTLULUK DİLEKLERİMLE…

Cuma, Haz.29.2018 - 23:56
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Tokat, Erbaa, Karayaka ve Tepekışla’da ziyaretler gerçekleştirdik.  Ramazan Bayramı öncesi iftar ve sahur programlarında milli ve manevi duygular yüklendik. Milli ve yerli olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ziyaretlerimizde dile getirdik. 

Bayram namazımızı doğduğumuz köyde kıldık. Namaz sonrası toplu yapılan bayramlaşmaya katıldık. Önden giden akrabalarımızı, dost ve arkadaşlarımızı dahi bir Fatiha okuyacak kimsesi kalmayanlara dualar gönderdik.

Tokat’ta ve Erbaa’ da görüşmek istediklerimiz, özlediklerimiz, yarınlara uzanmak istediklerimiz vardı. Bir kısmı ile gerçekleştiremedik.

Bayram sonrası kayınbiraderim Mehmet Koçhisar’ın kızı, eşimin yeğeni sevgili yeğenimiz Gamze Betül Koçhisar ile Erdi Soğan’ın söz kesme merasiminde bulunduk. İstek üzerine yüzüklerini takma görevini yerine getirdik.

Uzun yıllar teftiş kurulunda görev yapmamdan kaynaklanan bir titizlikle kısa bir taramayla konuşma metni hazırladım.

Teknolojinin ışık hızıyla geliştiği ve değiştiği çağımızda bize has kültürümüzden taviz vermemek, biz olarak medeniyetin ötesinde 21. Yüzyılın en önde ülkelerinden biri olma mücadelesindeki yerimizi sağlamlaştırmamız gerektiği inancındayım. Gelenek ve göreneklerimiz daha sağlıklı yarınlara taşınmalıdır. Bu nedenle yaş farkı gözetilmeden törenlerde, düğün, nişan ve kız isteme ve dahi kültürümüzün içindeki tüm alanlarda birlikteliğimizi korumalıyız. Büyüklerin sahip çıkması, gençlerin isteği zenginliğimiz olarak programlara yansımalıdır.

Sevgili gençlerin, büyüklerin onayıyla sözlenmeleri, yüzük takma merasimleri ve düğün hazırlıkları çok önemlidir.  Bize has olan aile yapısının sağlamlığını çok güzel anlatmakta ve sonraki nesillere taşımaktadır.

Çok kısa tutmaya çalıştığım yüzük takma merasimi konuşma metnimi okuyucularımla paylaşıyorum.

“Değerli misafirler!


           Evlenme kararlarını duyurmak ve sizlerin de bu güzel güne şahit olmanızı isteyen kızımız Gamze Betül ve oğlumuz Erdi çiftine destek olmak üzere bu çiftin en mutlu günlerinde yalnız bırakmayıp geldiğiniz için onların adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 Hoş geldiniz…


           Evliliğin temeli olarak atılan bu yüzük takma merasiminde yüzükleri takma görevine beni layık gören Gamze Betül ve Erdi’nin ailelerine sonsuz teşekkür ediyorum.
           Bir ömür boyu birbirilerine sadakatle bağlanmalarını dileyerek sizlerin huzurunda takıyor ve iki yüzüğü birbirine bağlayan bu kırmızı kurdeleyi mutluluğun bir açılışı olarak kesiyor ve genç çiftimize hayırlı olsun diyor, Mutluluklar diliyorum.
           Hayırlı Olsun…”

            Devamında Erbaa’da ikamet eden emekli meslek dersleri öğretmeni, halen özel bir okulun müdürlüğünü yapan Fatih Uslu’nun yaptığı duanın ardından takı merasimi başlıyor.  Kız ve erkek aileleri ve yakın akrabaları altın ve para takıyorlar.

            Artık, genç çiftin, arkadaşlarının ve ailesinin eğlenme zamanı. Müzisyenlerin yörede hemen her düğün ve nişan törenlerinde söyledikleri oyun havaları ağırlıklı müzik katkılarıyla.

          Bir ara nişan pastası Gamze Betül ve Erdi tarafından kesiliyor. İlk lokmaları karşılıklı birbirlerine alkışlar eşliğinde ikram ediyorlar. 

Gecenin öteki yarısına doğru tamamlanan eğlence sonrası resimler çekiliyor. Aileler, arkadaşlar ve dostlar gecenin anısını fotoğrafa albümlerinde arşivlemek hem de sosyal medyada paylaşmak için önemsiyorlar.

Kız isteme adeti genç çiftlerin en heyecanlı günlerinden biridir. Ailelerin birbiri ile tanıştığı, çiftlerin evlilik yolunda ilk adımlarını attığı özel bir gündür. Türk kültüründe yüzyıllardır süren bir gelenektir.

Damadın ailesindeki en büyük kişi, “Allah’ın emri, peygamberin kavli…” diyerek söze başlar ve gelin adayını oğullarına ister. Aile büyüklerinin onayları ve gelin adayının isteği de göz önünde bulundurularak evlilik kararı alınır.

Söz kesimi üzerine sözü kesilen kız ve erkek el öperler.

Sonra sözü kesilen kız tarafından kahve ikram edilir.

Hayatlarını birleştirmeleri aileleri tarafından da onaylanan çifte söz yüzüğü takılır. Bir tepsi içinde bir kurdele ile birbirine bağlanmış yüzükler getirilir, tepsiyi genelde kızın kardeşi ya da bir yakını tutar. Aile büyükleri yüzükleri takıp, kurdeleyi keserler, aileler gençleri ve birbirlerini tebrik ederler böylece söz kesilmiş ve mutlu bir yuvanın ilk adımı atılmış olur.”

Koçhisar ve Soğan ailelerine hayırlı olsun diyor, genç çifte mutluluklar diliyorum.

 


Bu haber 502 defa okundu.

Benzer Haberler

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.
ERBAA
İCRA DAİRESİ
2012/557 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Cumartesi, Tem.21.2018 - 14:55

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi

Kur'an Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Anmak Amacıyla Program Düzenledi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz şehitlerini ve tüm şehitlerimizi anmak, 15 Temmuz'un çocuklar ve gençler nezdinde bir bilinç, şuur ve ruha dönüşmesi için Erbaa ilçe müftülüğüne bağlı tüm yaz Kur'an kurslarında çeşitli programlar düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:32

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı

Şehitlerimiz İçin Okunan Hatmi Şerifler Dualarla Bağışlandı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ''Şehitlerimiz için Kur'an okuyoruz'' kampanyası kapsamında camilerimizde ve Kur'an kurslarımızda okunan hatmi şeriflerin duası için program düzenlendi.

Cumartesi, Tem.14.2018 - 13:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Taşımalı Ortaöğretim Kapsamında 810 Öğrenciye Sıcak Sulu Öğlen Yemeği hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:30

YEMEK HİZMETİ ALINACAKTIR ERBAA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ- MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK

Taşımalı İlköğretim Kapsamında 899 Öğrenciye 180 İş Günü Sıcak Sulu Öğlen Yemeği Alımı ve Servis hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Cumartesi, Tem.14.2018 - 11:28

Bu Yazarın Diğer Yazıları

TEPEKIŞLA KÖYÜNDE BAYRAM SABAHI

Bu yılda Ramazan orucumuzu tamamladık. Bizler bir ay boyunca yaptığımız ibadetin manasını, amacını ve hikmetlerini biliyoruz. İnsan, oruçlu günlerinde olumlu


Cumartesi, Haz.16.2018 - 20:36

ORUÇLU GÜNLER…

Günler akşamlara ulaşıyor, akşamlar iftar sofralarıyla süsleniyor. Hemen her gün iftar davetleri alıyoruz. Tokatlılar Platformu, Erbalılar Kültür ve Dayanışma Derneği,


Perşembe, Haz.07.2018 - 17:56

ERBAA KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİ

             Ankara'da yaşayan Erbaalılar geleneksel iftar yemeğinde 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü bir araya geldiler.


Pazar, May.27.2018 - 23:54

TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER BULUŞMASI

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği DÜNYADER ve Dünya Söz Akademisi DÜSA’nın Birlikteliğinde, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara


Pazartesi, May.14.2018 - 17:05

GAZİANTEP 1.ULUSAL ŞAİRLER BULUŞMASI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığının düzenlediği “ Vatan, Millet, Bayrak” konulu 1. Ulusal Şairler Buluşması,  “ Şiir Dinletisi” programına katılmak üzere


Pazar, Nis.15.2018 - 13:49

ANTALYA’DA BİR KAÇ GÜN…

Ankara’dan, Antalya’ya gidiyoruz. Bulutların üzerindeyim.  Yeryüzünü görebiliyorum. Aralıklarla yağmur yağıyor. Gökyüzü alabildiğince hareketli, görüntü oldukça ilgimi çekiyor. Güneş her zaman


Çarşamba, Mar.21.2018 - 20:05

DİLEĞİ YÜREĞİN İÇİNDE…

Dileği yüreğin içine koymak, gerçekleşmesi için çaba sarf etmek, mutluluğa katkı sağlayacak ne varsa adım adım tanış olmak için planlı


Cumartesi, Mar.17.2018 - 21:59

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:17

OKURYAZAR BULUŞMASI İÇİN NİKSAR’DAYIZ…

Gönül dağlarının gülümseyen yamaçlarında tatlı bir yürüyüş, sesleniş, selam veriş, selam alış, hasrete son veriş yeniden buradayım demenin mutluğunu yaşayış


Cumartesi, Mar.10.2018 - 00:16

KİM BİLİR...

Dertlerin derde eklendiği dakikaları zaman zaman, istesek de istemesek de aralıkla yaşıyoruz. Hayatımızı yönlendiriyor. Boğulur, yutkunuyor, ağlamaya hazır halen gelen


Cuma, Şub.02.2018 - 12:22

Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: ERBAA GAZETESİ - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://www.erbaagazetesi.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.